Çöp konteynerindeki doluluğu ve gaz değerlerini ölçen cihaz tasarladılar

Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Habibe Beggi ve Batuhan Özben’in liderliğinde, araştırma görevlisi Mustafa Yurdakul’un rehberliğinde gerçekleştirilen proje, TÜBİTAK’ın “2209 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri” programı kapsamında önemli bir destek aldı.

Araştırma, “Nesnelerin İnterneti Tabanlı Atık Yönetim Sistemi” adını taşıyor ve temel olarak gaz sensörleri ve diğer sensörlerin entegre edildiği bir elektronik devre kartıyla çalışıyor. Bu cihaz, çöp konteynerlerine monte edilerek içerisindeki doluluk seviyesini ve gaz oranını belirlemek üzere tasarlanmıştır. Elde edilen veriler, yerel yönetimlere iletilerek çevresel kirliliğin azaltılmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Habibe Beggi, projenin amacını, çöp konteynerlerinin doluluk seviyelerini ve zararlı gaz salınımını gerçek zamanlı olarak izleyerek atık yönetimini etkinleştirmek olarak açıkladı. Beggi ayrıca, “Riskli konteynerlerin bir an önce boşaltılması” hedefini belirtti.

Batuhan Özben ise projenin şehir içindeki çöp konteynerlerinin doluluk oranlarını ve potansiyel gaz salınımını anlık olarak tespit etmeyi ve ilgili mercilere iletmeyi amaçladığını vurguladı.

Mustafa Yurdakul, proje kapsamında geliştirilen cihazın gazları algılayıp konteynerin doluluk oranını ölçtüğünü açıkladı. Ölçülen verilerin kablosuz iletişim kartı sayesinde yerel yönetimlere aktarılabileceğini belirtti ve bu sayede yerel yönetimlerin hızlı müdahale edebileceğini ifade etti. Yurdakul, “Bu yöntem, geleneksel yöntemlerde olduğu gibi belirli saatlerde atıkları toplamak yerine tehlike arz eden konteynerlere daha hızlı müdahale edilmesini sağlayacak” dedi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir